Kociewskie Centrum Zdrowia w Krajowej Sieci Onkologicznej

Dodano: 30.07.2024

W ostatnich dniach Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował listę szpitali, które zakwalifikowały się do Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO), na której znajduje się również Kociewskie Centrum Zdrowia Sp. z o.o. w Starogardzie Gdańskim. To ogromne wyróżnienie dla placówki i jednocześnie szansa dla chorych leczonych onkologicznie z okolic powiatu starogardzkiego i powiatów ościennych, gdyż jako jedyni poza placówkami trójmiejskimi oraz Szpitalem kościerskim otrzymaliśmy szansę na rozwój i sprawniejszą pomoc potrzebującym.

Krajowa Sieć Onkologiczna (KSO) wprowadza nowy model organizacji i zarządzania opieką onkologiczną. Jej priorytetem jest zapewnienie każdemu pacjentowi niezależnie od miejsca zamieszkania kompleksowej opieki opartej o jednakowe standardy i wysoką jakość.

Strukturę Krajowej Sieci Onkologicznej będą tworzyć Specjalistyczne Ośrodki Leczenia Onkologicznego (SOLO) na trzech poziomach oraz Ośrodki Kooperacyjne. Najbardziej skomplikowane świadczenia medyczne będą realizowane na najwyższym wysokospecjalistycznym poziomie – w SOLO III, złożone – w SOLO II,a podstawowe – w SOLO I. Realizacja etapów leczenia ma przebiegać przy współpracy specjalistów z różnych dziedzin medycyny.

Specjalistyczne Ośrodki Leczenia Onkologicznego będą podmiotami wykonującymi działalność leczniczą, udzielającymi świadczeń opieki zdrowotnejzgodnie z najważniejszymi zaleceniami oraz planami leczenia onkologicznego, w obszarach: leczenia zabiegowego chirurgicznego, chemioterapii i innych metod leczenia systemowego oraz radioterapii onkologicznej.

Warunkiem zakwalifikowania się do Krajowej Sieci Onkologicznej i znalezienia się wśród Ośrodków Leczenia Onkologicznego były:

• liczba i kwalifikacje personelu medycznego;
  • potencjał diagnostyczno-terapeutyczny, zapewniający odpowiednią jakość i bezpieczeństwo udzielanych świadczeń gwarantowanych;
  • liczba i rodzaj wykonywanych procedur medycznych
  •  liczba świadczeniobiorców, którym są udzielane świadczenia opieki zdrowotnej w określonych obszarach.

Kociewskie Centrum Zdrowia Sp. z o.o. spełniło wymagania i tym samym znalazło się na liście szpitali, które w pierwszej kolejności, korzystając ze środków Krajowego Planu Odbudowy, będą mogły zagwarantować, jeszcze szybszą pomoc chorym, chorującym na choroby nowotworowe.