Innowacyjne zabiegi kardiologiczne w Kociewskim Centrum Zdrowia

Dodano: 13.09.2024
Z dumą informujemy, że zaawansowane zabiegi kardiologiczne są dostępne dla mieszkańców Naszego Regionu. W dniu 10 września b.r. w Oddziale Kardiologii odbyła się sesja zabiegowa, podczas której zespół w składzie prof. dr hab. Marek Koziński, dr hab. Łukasz Lewicki, pielęgniarki Lidia Trzos i Ewa Erdmann oraz technik elektroradiologii Katarzyna Kościerska wykonał z sukcesem bardzo złożone zabiegi angioplastyki wieńcowej w obrębie pnia lewej tętnicy wieńcowej i gałęzi międzykomorowej przedniej u trójki pacjentów. Podczas interwencji użyto aterektomii rotacyjnej (rotablacji), litotrypsji wewnątrzwieńcowej, ultrasonografii wewnątrznaczyniowej, dedykowanych stentów do pnia lewej tętnicy wieńcowej, mikrocewników i przedłużek do cewnika do prowadzącego. Z kolei czwarty pacjent został poddany skutecznej przezskórnej walwuloplastyce zastawki aortalnej.

Na co dzień doświadczeni kardiolodzy interwencyjni w starogardzkim szpitalu w przypadku wskazań wykonują zabiegi angioplastyki wieńcowej wysokiego ryzyka, w tym angioplastyki pnia lewej tętnicy wieńcowej oraz angioplastyki wieńcowe u chorych z niską frakcją wyrzutową lewej komory. Dwoje naszych kardiologów interwencyjnych posiada dodatkową specjalizację z angiologii. Dysponujemy zaawansowanymi technikami leczenia zwapniałych zwężeń w tętnicach wieńcowych, w tym rotablacją, litotrypsją wewnątrzwieńcową oraz balonami OPN, a także zaawanasowanymi metodami obrazowania wewnątrznaczyniowego (ultrasonografia wewnątrznaczyniowa [IVUS] i optyczna tomografia koherentna [OCT]) i oceny fizjologicznej zwężeń (FFR). Implantujemy kardiostymulatory, kardiowertery-defibrylatory i kardiowertery z funkcją resynchronizacji, a także od niedawna wykonujemy zabiegi stymulacji fizjologicznej serca (stymulacja okolicy lewej odnogi pęczka Hisa). Nasza Pracownia Echokardiografii posiada akredytację Asocjacji Echokardiografii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, a dwoje lekarzy uzyskało indywidualną akredytację z zakresu echokardiografii. Rutynowo wykonujemy badania przezprzełykowe oraz próby obciążeniowe z dobutaminą lub na cykloergometrze. Jeszcze we wrześniu b.r. rozpoczniemy wykonywanie zabiegów przezskórnego zamykania drożnego otworu owalnego u pacjentów po krypotogennym udarze mózgu oraz zamykania ubytków w przegrodzie międzyprzedsionkowej. Z kolei od października b.r. będziemy oferować pacjentom zabiegi krioablacji migotania przedsionków, które będzie wykonywać dwoje elektrofizjologów certyfikowanych przez Asocjację Zaburzeń Rytmu Serca Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, z wieloletnim doświadczeniem w ośrodku uniwersyteckim.