KCZ na 28. miejscu w rankingu „Bezpieczny szpital”

KCZ na 28. miejscu w rankingu „Bezpieczny szpital”

Dodano: 30.12.2020

Pierwszy raz w historii szpitala Kociewskie Centrum Zdrowia sp. z o.o. wzięło udział w Ogólnopolskim XVII Rankingu „Bezpieczny szpital 2020″, który jest przygotowany przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia (CMJ) we współpracy z „Rzeczpospolitą”. Wśród szpitali wielospecjalistycznych będących w sieci szpitali poziomu II uzyskaliśmy 28 miejsce. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ranking „Bezpieczny szpital” oparty jest o badanie ankietowe dotyczące jakości świadczeń medycznych w placówkach opieki zdrowotnej. W badaniu uczestniczą te szpitale, które dobrowolnie chcą skonfrontować swoje funkcjonowanie z innymi placówkami. Badania przeprowadzone były w tym roku, ale oceniono rok poprzedni – 2019. W rankingu wzięły udział 182 placówki, w tym 155 szpitali akredytowanych przez ministra zdrowia.

–  Jest to dla nas bardzo duże wyróżnienie, ale przede wszystkim motor napędowy do dalszej pracy – podkreśla  Adam Magiełka, prezes Kociewskiego Centrum Zdrowia sp. z o.o. –  Punktowane były trzy zagadnienia: zarządzanie, jakość opieki oraz opieka medyczna. Dodatkowo te trzy zagadnienia podzielono na 15 działów, wśród których jest m.in. diagnostyka i terapia, polityka lekowa, czy systemy informatyczne. Na pewno cieszy również fakt, że pierwszy raz w historii szpitala Kociewskie Centrum Zdrowia wzięło udział w Ogólnopolskim Rankingu „Bezpieczny szpital 2020″ przygotowanym przez Centrum Monitorowania Jakości (jednostka Ministerstwa Zdrowia) w Ochronie Zdrowia we współpracy z Rzeczpospolitą i od razu zdobyliśmy 28. miejsce wśród szpitali wielospecjalistycznych będących w sieci szpitali poziomu II. Jeśli chodzi o szpitale w naszym województwie, to wyżej w tym rankingu plasuje się jedynie Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie, który zajął 11 lokatę. Jestem bardzo dumny. Gratuluję wszystkim, których ciężka praca sprawiła, że nasze działania zostały tak dobrze ocenione. Choć obecnie okoliczności są zdecydowanie inne, bowiem zmagamy się z pandemią, to chcemy dbać o jakość. 

Jak podaje „Rzeczpospolita”, w ankiecie znalazły się pytania dotyczące całości funkcjonowania szpitali. Zapytano zarówno o infrastrukturę, kluczowe procesy mające wpływ na bezpieczeństwo pacjentów, jak i o dostępność personelu czy w końcu finanse szpitala. Pytania dotyczyły blisko 260 wymogów, którym przypisana jest odpowiednia waga punktowa. Pierwszym z nich jest zarządzanie. Ankieterzy zapytali o budynki, zarządzanie majątkiem, zasilanie w media i instalacje, systemy informatyczne, finanse i samo zarządzanie placówką. Drugim obszarem zarządzania była opieka medyczna. Tu padły pytania o blok operacyjny, system sterylizacji, diagnostykę, politykę lekową oraz personel i jego kwalifikacje. Trzeci obszar to jakość usług, ale też posiadane certyfikaty, komfort pobytu pacjenta, a także analiza zdarzeń i skarg.

Po raz 17. Centrum Monitorowania Jakości opracowało ranking „Bezpieczny Szpital”. Metodologia rankingu oparta jest o gromadzenie danych z roku poprzedzającego publikacje listy rankingowej. Wiele pytań dotyczących tego, jak ten szczególny rok, rok pandemii Covid-19 wpłynął na funkcjonowanie szpitali, pokaże nam z pewnością kolejny bilans – komentuje dla „Rp” Michał Bedlicki, zastępca dyrektora Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. – Największa grupa szpitali uczestniczących w rankingu to szpitale publiczne, które stanowiły prawie 80 proc. odpowiadających. 5 proc. odpowiedzi pochodziło od szpitali niebędących w tzw. Sieci, czyli w systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej. Zaś 15 proc. szpitali biorących udział w rankingu to szpitale kliniczne. W lecznicach uczestniczących w rankingu hospitalizowano niemal połowę osób, które przebywały w polskich szpitalach w 2019 r. Do końca sierpnia (bo do tego czasu zbieraliśmy ankiety) w szpitalach uczestniczących w rankingu leczono niemal 8 tys. chorych z Covid-19. Dziesięć szpitali, które uczestniczyły w zestawieniu w 2020 roku, zostało przekształconych w szpitale jednoimienne.

Więcej na temat rankingu: https://www.rp.pl/Ranking-szpitali/312169898-Mimo-pandemii-najlepsi-nie-odpuszczaja.html

oraz na stronie: https://www.cmj.org.pl/ranking/wyniki_2020//

Kociewskie Centrum Zdrowia - Misja

Misja

Przyjęta przez szpital misja "Dobro Pacjenta naszym najważniejszym celem" determinuje kierunki i obszary naszej pracy oraz działań mających na celu rozwój placówki oraz doskonalenie realizowanych świadczeń.

Jak dojechać?

Kociewskie Centrum Zdrowia - dojazdKociewskie Centrum Zdrowia Sp z o.o. mieści się przy ulicy dra Józefa Balewskiego 1.
Dojazd do Szpitala możliwy jest tylko od ul. Balewskiego, autobusem miejskim - linie 16 lub 19.
Z drogi nr 22 dojazd do Kociewskiego Centrum Zdrowia możliwy jest ze skrzyżowania ul. Zblewskiej
z Al. Niepodległości (dojazd jest oznakowany).

Prowadź do celu KOORDYNATY GPS: 53°58’02.6”N 18°30’28.8”E
Kontakt lub zadzwoń: tel. (+48) 58 774 94 00