Nowoczesna apteka szpitalna z prawdziwego zdarzenia – zakończyła się właśnie największa inwestycja realizowana samodzielnie przez Kociewskie Centrum Zdrowia. To bardzo ważna informacja dla pacjentów, w tym pacjentów leczonych onkologicznie.
– Jest to największa inwestycja, którą Kociewskie Centrum Zdrowia w swojej 10-letniej historii, realizowało samodzielnie – podkreśla Adam Magiełka, prezes KCZ.
Przebudowa pomieszczeń na potrzeby apteki była priorytetem.
– Sytuacja finansowa szpitali jest trudna, większość placówek jest na deficycie, więc to jest sukces naszego Kociewskiego Centrum Zdrowia, że udało się znaleźć pieniądze i wesprzeć nas, jako właściciela, bowiem zadanie to zostało zrealizowane wyłącznie ze środków własnych – mówi starosta Kazimierz Chyła.
– Apteka została dostosowana do wymogów, które musimy spełnić pod względem przygotowania leków do żywienia pozajelitowego, jak również leków cytostatycznych – wyjaśnia Anna Moritz-Szczepanik, kierownik apteki szpitalnej. – Apteka została podzielona na dwie części: na parterze znajduje się część magazynowa, natomiast część na piętrze jest dostosowana pod pracownie.
Pomieszczenia zostały gruntowanie przebudowę pod potrzeby apteki, dodatkowo wykonawca zadbał o dostawę i montaż wyposażenia.
– Dzięki tej inwestycji zadbaliśmy o bezpieczeństwo naszych pacjentów, w tym pacjentów leczonych onkologicznie, a także poprawił się komfort pracy pracowników apteki – zauważa Maciej Manikowski, dyrektor ds. ekonomicznych Kociewskiego Centrum Zdrowia.
Radości z inwestycji nie kryła pani konsultant wojewódzki w dziedzinie farmacji szpitalnej. – Jest to na pewno święto farmacji i serdecznie gratuluję – przyznaje Ewa Tobolska-Klimek. –Przygotowanie leków cytostatycznych nie jest łatwe, a nowoczesna apteka pozwala zadbać o bezpieczeństwo pacjentów na każdym etapie przygotowywania leków.
Apteka szpitalna zaopatruje oddziały szpitalne Kociewskiego Centrum Zdrowia w leki i wyroby medyczne. Dodatkowo pracownicy sprawują kontrolę nad warunkami przechowywania w oddziałach.
Warto przypomnieć, że na terenie szpitala przez właściciela spółki, czyli Powiat Starogardzki jest realizowana historyczna inwestycja za około 60 mln zł. Chodzi o modernizację i przebudowę oddziałów: neurologicznego, kardiologicznego, udarowego, chirurgii ogólnej oraz chorób wewnętrznych. Ponadto powstaje blok operacyjny i centralna sterylizatornia, a także zakład diagnostyki obrazowej. – Tak naprawdę ta inwestycja jest dla każdego z nas, niezależnie od wieku, gdyż w ramach tego zadania dbamy o bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców powiatu starogardzkiego. Szpital zmierza w stronę XXI wieku, na co składa się kilka inwestycji, a budowa bloku operacyjnego jest najważniejszą z nich – przypomina wicestarosta Patryk Gabriel.