Kociewskie Centrum Zdrowia - Do Szpitala nowym wejściem

Aktualności

02.08.2017

KCZ współpracuje z Ministerstwem Zdrowia

Czytaj więcej

13.07.2017

Inwestycja na prawie 49 milionów złotych!

Czytaj więcej

05.07.2017

Kociewskie Centrum Zdrowia w sieci szpitali

Czytaj więcej

08.06.2017

Bezpłatne badania profilaktyczne w „Parku Zdrowia”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czytaj więcej

 

30.05.2017

Do szpitala nowym wejściem

Czytaj więcej

05.05.2017

Kolejne sprzęty od WOŚP dla ratowania zdrowia i życia małych pacjentów

Oddział Pediatryczny otrzymał sprzęty medyczne z „serduszkiem”, które służyć będą małym pacjentom. Dzięki nim możliwe będzie pełne monitorowanie funkcji życiowych, które jest szczególnie istotne w przypadku dzieci w ciężkich stanach.

Czytaj więcej

10.04.2017

Niedługo rozpoczną się prace budowlane całodobowego lądowiska w starogardzkim szpitalu

W dniu dzisiejszym została podpisana umowa z głównym wykonawcą firmą Qumak S.A. z Warszawy na budowę całodobowego lądowiska dla śmigłowców sanitarnych. We wrześniu lądowisko będzie już dostępne całodobowo dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Na uwagę zasługuje fakt, że część zadania pozostanie w zakresie konsorcjanta ze Starogardu Gdańskiego – firmy Przedsiębiorstwa Budowy Dróg S.A.

Czytaj więcej

Archiwum

Do Szpitala nowym wejściem

W minionym tygodniu odbył się oficjalny odbiór prac modernizacyjnych – pacjenci i osoby odwiedzające Kociewskie Centrum Zdrowia mogą już korzystać z wyremontowanego wejścia do głównego budynku szpitala. Inwestycję dofinansował powiat starogardzki, właściciel szpitala.

Inwestycja polegała przede wszystkim na wykonaniu podjazdu dla osób niepełnosprawnych, schodów do wejścia głównego, a także usunięciu zadaszenia i zamontowaniu nowego, które jest dużo bardziej estetyczne – przyznaje  Maciej Manikowski Wiceprezes Zarządu. - Zamontowano także nowe, podwójne drzwi wraz z wiatrołapem. Te prace były dla nas ważne, bowiem zdecydowanie poprawił się dostęp do szpitala, a także walory estetyczne samego wejścia.

Zakres robót dotyczył prac rozbiórkowych (w tym m. in.: rozbiórka poprzedniego zadaszenia, schodów zewnętrznych, ściany balustradowej, płytek chodnikowych, demontaż balustrad, witryn), prac projektowanych (w tym m.in.: wykonanie schodów zewnętrznych, poziomych okładzin schodów zewnętrznych i pochylni z płyt kamiennych, tynków ścian bocznych schodów i pochylni dla niepełnosprawnych, warstw dachu nad wiatrołapem, wymurowanie ścian wiatrołapu z dociepleniem, montaż balustrad, witryn wejściowych z drzwiami, zadaszenia szklanego, stojaków na rowery, ułożenie kamienia ozdobnego w przestrzeni między pochylnią a budynkiem, nowej kostki betonowej wokół schodów wewnętrznych).

Ta inwestycja doskonale wpisuje się w ogólną koncepcję unowocześnienia szpitala i stworzenia przyjaznych warunków dla pacjentów. Stawiamy na przyjazny personel, ale też na przyjazny budynek - podkreśla Kazimierz Chyła, wicestarosta starogardzki.  

 Z myślą o osobach niepełnosprawnych

Istotnym elementem modernizacji wejścia głównego były także prace w zakresie dostosowania obszaru wejścia głównego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Po konsultacjach z arch. Panią Anną Lembicz,  zgodnie ze Standardami Dostępności wprowadzono rozwiązania zabezpieczające osoby niewidome przed upadkiem ze schodów, jak np.:

  • przed schodami prowadzącymi w dół oraz do góry zamontowano fakturę bezpieczeństwa (pinezki) w  odległości 50 cm od krawędzi pierwszego stopnia,
  • pierwszy i ostatni stopień w każdym biegu schodowym posiada oznaczoną krawędź widoczną na stopnicy i podstopnicy o szerokości min. 10 cm,
  • zamontowano poręcze na dwóch wysokościach, które zostały wysunięte w poziomie poza pierwszy i ostatni stopień na min 30 cm.

Dodatkowo także przed przejściem dla pieszych zamontowano fakturę bezpieczeństwa (żółte pinezki). Drzwi wejściowe zaś zostały oznakowane – grafika w kolorze żółtym umieszczona została na wysokości wzroku.

Wejście do starogardzkiego szpitala przez lata krytykowane było nie tylko za wygląd, ale przede wszystkim za niedostateczną dostępność. Trudno wyobrazić sobie miejsce, które bardziej niż szpital powinno być przyjazne osobom niepełnosprawnym, starszym, schorowanym czy rodzicom z dziećmi – przyznaje arch. Anna Lembicz, reprezentująca Stowarzyszenie Starogard 2030. - Większość osób korzystających z tego obiektu ma przecież problemy ze zdrowiem lub z poruszaniem się. Dlatego niezmiernie ważne jest, że podczas remontu skupiono się nie tylko na kwestii estetyki i funkcjonalności, ale także dostosowania do potrzeb osób z różnymi problemami czy niepełnosprawnościami. Wprowadzenie zmian na etapie wykonawczym w istniejącym już, remontowanym obiekcie, nie było łatwym zadaniem i wymagało pewnych kompromisów. Oprócz wygodnego podjazdu i mniej stromych schodów, przeprojektowanych odpowiednio przez architektów, zastosowano rozwiązania, które mają ułatwić bezpieczne wejście i wyjście z budynku osobom niewidomym i z problemami ze wzrokiem - żółte pasy na szklanych drzwiach, odpowiednią strukturę ostrzegawczą (tzw. pinezki) przed schodami i jezdnią oraz żółte oznakowanie skrajnych stopni.Kociewskie Centrum Zdrowia

Copyrights © 2011 Kociewskie Centrum Zdrowia