Kociewskie Centrum Zdrowia - Całodobowe lądowisko w szpitalu

Aktualności

02.08.2017

KCZ współpracuje z Ministerstwem Zdrowia

Czytaj więcej

13.07.2017

Inwestycja na prawie 49 milionów złotych!

Czytaj więcej

05.07.2017

Kociewskie Centrum Zdrowia w sieci szpitali

Czytaj więcej

08.06.2017

Bezpłatne badania profilaktyczne w „Parku Zdrowia”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czytaj więcej

 

30.05.2017

Do szpitala nowym wejściem

Czytaj więcej

05.05.2017

Kolejne sprzęty od WOŚP dla ratowania zdrowia i życia małych pacjentów

Oddział Pediatryczny otrzymał sprzęty medyczne z „serduszkiem”, które służyć będą małym pacjentom. Dzięki nim możliwe będzie pełne monitorowanie funkcji życiowych, które jest szczególnie istotne w przypadku dzieci w ciężkich stanach.

Czytaj więcej

10.04.2017

Niedługo rozpoczną się prace budowlane całodobowego lądowiska w starogardzkim szpitalu

W dniu dzisiejszym została podpisana umowa z głównym wykonawcą firmą Qumak S.A. z Warszawy na budowę całodobowego lądowiska dla śmigłowców sanitarnych. We wrześniu lądowisko będzie już dostępne całodobowo dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Na uwagę zasługuje fakt, że część zadania pozostanie w zakresie konsorcjanta ze Starogardu Gdańskiego – firmy Przedsiębiorstwa Budowy Dróg S.A.

Czytaj więcej

Archiwum

Całodobowe lądowisko w Szpitalu

Dotychczasowe lądowisko zostało rozbudowane oraz wyposażone w niezbędną infrastrukturę zgodnie z obowiązującymi warunkami technicznymi, prawem budowlanym i lotniczym oraz obowiązującymi normami. Przeznaczone będzie do lądowań i startów śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego zarówno w dzień jak i w nocy. Budowa lądowiska była współfinansowana w ramach projektu unijnego pn. „Budowa całodobowego lądowiska dla śmigłowców sanitarnych na potrzeby Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Kociewskiego Centrum Zdrowia”.

- Jest to niezwykle ważna inwestycja dla funkcjonowania starogardzkiego szpitala – mówi Leszek Burczyk, Starosta Powiatu Starogardzkiego. - Nie trzeba nikogo przekonywać, że czas w niektórych schorzeniach jest niezmiernie istotny i to, że będzie możliwość szybkiego transportu za pośrednictwem  śmigłowca przyspieszy udzielenie niezbędnej pomocy medycznejNaszym priorytetem jest stałe podnoszenie standardów usług medycznych, a co za tym idzie również bezpieczeństwa naszych mieszkańców. Zarząd Powiatu Starogardzkiego konsekwentnie realizuje tę strategię wspierając działania starogardzkiego szpitala, dzięki czemu mamy dzisiaj m. in. zmodernizowany i nowocześnie wyposażony Szpitalny Oddział Ratunkowy. Cieszy nas, że poprawiane są kolejne elementy infrastruktury szpitalnej.

Głównym celem realizacji projektu było zapewnienie bezpiecznego transportu lotniczego pacjentów ze stanami zagrożenia życia wymagających natychmiastowej pomocy medycznej, możliwości całodobowego lądowania oraz zwiększenia bezpieczeństwa pracy zespołów ratowniczych. - Nasz Szpital posiadający oddział ratunkowy zabezpiecza teren powiatu starogardzkiego, to jest blisko 128 tysięcy osób – informuje lek. Robert Wierzba, Naczelny Lekarz Kociewskiego Centrum Zdrowia. - Oprócz tego nasze zespoły ratownictwa medycznego obsługują rubieże naszego powiatu, w tym także chociażby autostrady, gdzie zdarzają się niestety wypadki. Wówczas pacjenci są transportowani do naszego szpitala. Operujemy w granicach 40 – 60 km wokół szpitala. W przypadku  Lotniczego Pogotowia Ratunkowego te dystanse będą wydatnie skrócone czasem przelotu z 30 – 40 min do nawet 10  - 15 minut. Jesteśmy jak Państwo wiecie po wejściu do sieci szpitali szpitalem 2 poziomu. Oznacza to, że posiadamy m. in. Oddział Neurologiczny z Pododdziałem Udarowym, Oddział Kardiologii z Pracownią hemodynamiki, pełnimy tzw. dyżury zawałowe. W aspekcie działalności którą prowadzimy również urazowej, lądowisko które posiadamy całodobowo umożliwia nie tylko przetransportowywanie pacjentów z miejsca zdarzenia do naszego szpitala ale także do transport całodobowo pacjentów naszego szpitala do ośrodków posiadających większe możliwości niż nasza placówka.

 

Całodobowe lądowisko jest ostatnim etapem dostosowywania SOR do wymagań Ministerstwa Zdrowia. Fundamentalnym krokiem był rok 2011, kiedy to Powiat Starogardzki otrzymał dofinansowanie na kompleksowy remont oddziału. Wartość

 

inwestycji sięgała blisko 5 mln zł, z czego prawie 3,1 mln to dofinansowanie zewnętrzne ze środków Unii Europejskiej. Kolejnym etapem podnoszenia jakości był rok 2015, kiedy to z dotacji celowej wojewody za ponad 480 tys. zł została zakupiona specjalistyczna karetka. - Konsekwentnie inwestujemy w infrastrukturę szpitalną – mówi Patryk Gabriel, członek Zarządu Powiatu Starogardzkiego.  - Jest to konsekwencja przyjętego przez nas programu modernizacji Kociewskiego Centrum Zdrowia. Pierwszą obietnicą spełnioną, która dzisiaj jest odbierana to lądowisko całodobowe dla helikopterów. Jaki jest wymiar praktyczny lądowiska będą wiedzieli choćby nasi strażacy, którzy w wypadku nagłych sytuacji, np. w nocy musieli szybko organizować lądowisko według procedur strażackich w Pelplinie czy Bobowie. To nie było ani szybkie ani efektywne. Dzisiaj bez względu na porę doby i okoliczności, ratownicy medyczni przylatujący śmigłowcem będą mogli bezpiecznie wylądować na starogardzkim lądowisku przy Kociewskim Centrum Zdrowia aby potem do specjalistycznej jednostki bezpiecznie przetransportować osobę poszkodowaną czy chorą.  

Informacja o dofinansowaniu

Projekt został zrealizowany przez Kociewskie Centrum Zdrowia Sp. z o. o. dzięki udzielonemu dofinansowaniu przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.  ”Budowa całodobowego lądowiska dla śmigłowców sanitarnych na potrzeby Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Kociewskiego Centrum Zdrowia” to inwestycja w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 - 2020 – Priorytet IX „Wzmocnienie strategicznej infrastruktury ochrony zdrowia”, działanie 9.1 „Infrastruktura ratownictwa medycznego w zakresie wparcia istniejących szpitalnych oddziałów ratunkowych ze szczególnym uwzględnieniem stanowisk wstępnej intensywnej terapii”.

Zakres inwestycji obejmował:

-        budowę utwardzonego placu pod lądowisko dla śmigłowców sanitarnych wraz z ogrodzeniem terenu

-        budowę drogi dojazdowej do płyty lądowiska

-        przebudowę drogi wewnętrznej

-        budowę kanalizacji deszczowej odwadniającą płytę lądowiska

-        przebudowę kanalizacji sanitarnej

-        budowę instalacji oświetlenia płyty lądowiska

-        montaż oświetlenia przeszkodowego i oznaczenia przeszkodowego dziennego

-        budowę instalacji monitoringu lądowiska

-        montaż wiatrowskazów

-        montaż tablic informacyjnych

Wartość projektu: 1 185 470,62 zł. Dofinansowanie UE: 813 043,35 zł (85% wydatków kwalifikowanych w ramach projektu).

Kociewskie Centrum Zdrowia

Copyrights © 2011 Kociewskie Centrum Zdrowia